Jak dbać o naszą biżuterię

Biżuteria zmienia się w trakcie użytkowania i jest to proces naturalny. Aby jak najdłużej zatrzymać jej blask należy dbać o nią podczas noszenia i przechowywać w odpowiedni sposób. Nasza biżuteria to połączenie żywicy i srebra.

Wykorzystywana przez nas żywica imituje szkło, lecz jest od niego lżejsza i nie tłucze się, to znaczy nie rozpada się na kawałki po upadku na twarde podłoże. Cecha ta odnosi się do małych elementów żywicznych, czyli takich wielkości jakich używamy do produkcji naszej biżuterii, a są to kule wielkości od 1,4 cm – 4 cm lub nieregularne kształty. Przy większych elementach, takich jak kule Home decor, przy upadku na twarde podłoże istnieje ryzyko powstania odprysków i powierzchniowych pęknięć. Jest to proces nieodwracalny. Tak uszkodzonego elementu nie da się już przywrócić do stanu pierwotnego. Należy mieć tego świadomość i zachowywać ostrożność w obchodzeniu się z nimi.

Żywicę można umyć mydłem w kostce lub mydłem w płynie, a następnie dokładnie osuszyć bawełnianą lub flanelową szmatką. Dla dodania połysku powierzchnię żywicy można posmarować odrobiną wazeliny lub kremu do rąk i wypolerować szmatką. Żywica jest materiałem twardym, ale z upływem czasu mogą powstać rysy na jej powierzchni. Aby zminimalizować ryzyko powstania rys należy zadbać, aby noszona biżuteria nie ocierała się o twarde elementy garderoby, np., suwaki. Niedopuszczalne jest czasowe przetrzymywanie jej luzem w kieszeni lub torebce. Jeśli już na powierzchni żywicy powstaną rysy, radzimy przysłać cały element do profesjonalnej regeneracji  w naszej pracowni.

Biżuteria z żywicy powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych foliowych woreczkach strunowych w oryginalnym opakowaniu. To ochroni ją przed tarciem o inne przedmioty, a brak dostępu powietrza wydłuży świeżość srebru. Niedopuszczalne jest przechowywanie jej w łazience, gdzie panuje zwiększona wilgotność i zawarta w nim mieszanina różnych związków chemicznych pochodzących z kosmetyków, detergentów, perfum. Związki te mogą wejść w reakcje ze srebrem i przyczynić się do powstania zmian na jego powierzchni. Po pewnym czasie, nawet najlepiej przechowywane i noszone srebro, ciemnieje. Można je odświeżyć domowymi sposobami lub przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia srebra. Spośród wielu domowych sposobów rekomendujemy bardzo prosty sposób na odświeżenie srebra z użyciem soli i aluminiowej folii kuchennej. Miękką, wilgotną ściereczkę należy namaczać w soli kuchennej i pocierać nią srebro położone na folii aluminiowej. Na koniec należy opłukać srebro pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha.

Aby nie narażać biżuterii na uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne, należy ściągać ją przed podjęciem prac domowych, przed kąpielą, przed snem. Należy unikać również bezpośredniego kontaktu kosmetyków, perfum i potu z biżuterią.

Stosowanie się do wyżej przedstawionych zaleceń sprawi, że nasza biżuteria długo będzie zachwycała swoim pięknem 🙂