Jak powstaje nasza biżuteria

Nasza biżuteria to połączenie najwyższej jakości żywicy syntetycznej i srebra próby 925. W żywicy zatopione są naturalne rośliny, rzadziej muszelki, kamyczki, piórka. Każdy przedmiot, który Wam oferujemy, przeszedł długą drogę, a jej początek to wizja projektantki i twórcy, Beaty Janczak. To w Jej głowie powstają pomysły inspirowane przede wszystkim pięknem świata przyrody. Beata największy potencjał dla swoich projektów widzi w naturalnym pięknie roślin. Jako przyrodnik dysponuje zgłębioną wiedzą na ich temat, jako twórca potrafi zaczarować je w unikatowe przedmioty z duszą.

 

Niezapominajki leśne (Myosotis sylvatica) w naturze i w wisiorku
Niezapominajki leśne (Myosotis sylvatica) w naturze i w wisiorku

 

Różowye kwiaty wiśni (Prunus sp.) w naturze i w wisorku
Różowye kwiaty wiśni (Prunus sp.) w naturze i w wisorku

 

Knieć błotna (Caltha palustris) zwana kaczeńcem w naturze i w wisiorze
Knieć błotna (Caltha palustris) zwana kaczeńcem w naturze i w wisiorze

Etap I. WIZJA I PROJEKT

Czasami jest on nanoszony na kartkę, częściej jednak pozostaje naszkicowany jedynie w głowie Projektantki. To ona nadaje mu potem zmaterializowany kształt.

Etap II. ZEBRANIE ROŚLIN

Tutaj przydaje się umiejętność rozpoznawania gatunków, miejsc ich występowania oraz fenologii ich rozwoju. Większość roślin obecnych w naszej biżuterii to rośliny dziko występujące w naturze. Wiele z nich Beata znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni, po niektóre wybiera się na dłuższy spacer lub jedzie na wyprawę w odległe miejsce, niektóre czerpie z ogrodu, a inne kupuje w kwiaciarni.

Etap III. PRZYGOTOWANIE ROŚLIN DO ZATOPIENIA W ŻYWICY LUB DO PRZECHOWYWANIA

Każdy gatunek wymaga innego traktowania, odmiennych warunków oraz różnego czasu. Od tego etapu zależy trwałość barw roślin po zatopieniu w żywicy. Dzięki botanicznej wiedzy oraz doświadczeniu nabytym w pracy, Beata potrafi uwiecznić naturalne piękno roślin, które wyglądają w biżuterii jak żywe.

Etap IV. ZATOPIENIE ROŚLIN W ŻYWICY

Ten etap poza odpowiednim rodzajem żywicy wymaga umiejętności manualnych, determinacji i cierpliwości. Beata wypracowała samodzielnie i opanowała do perfekcji technologię zatapiania. Efektem są rośliny w mistrzowski sposób umieszczone w krystalicznie przeźroczystej żywicy z zachowaniem ich naturalnych barw i przestrzennego kształtu. Szczegóły tego etapu są naszą pilnie strzeżoną tajemnicą produkcji.

Etap V. LEŻAKOWANIE

Po zatopieniu roślin żywica wymaga odpowiedniego czasu leżakowania po to aby uzyskać odpowiednie dla siebie właściwości. Czas leżakowania różni się dla poszczególnych rodzajów żywic i wynosi od 2 godzin do 72 godzin, a nawet 3 miesiące.

Etap VI. OBRÓBKA

Żywica po utwardzeniu wymaga obróbki, by nadać jej odpowiedni kształt i połysk. Każdy element podlega indywidualnej obróbce ręcznej. Efektem są żywiczne kule lub formy innego kształtu trwale wypolerowane na wysoki połysk, które w efektowny sposób odbijają światło. Szczegóły tego procesu są naszą tajemnicą produkcji.

Etap VII. OPRAWA W SREBRO

Jest to ostatni etap produkcji naszej biżuterii. Każdy element otrzymuje oprawę z najwyższej jakości srebra próby 925 i zamienia się w unikatową biżuterię.

Tak powstają wisiorki, wisiory, naszyjniki, kolczyki, spinki do mankietów, broszki. Każdy z tych przedmiotów posiada swoją długą historię i jest unikatem, ponieważ w przyrodzie nie ma dwóch takich samych kwiatów, muszelek czy kamyczków. Ręczne wykonanie z najwyższą starannością, pieczołowitością i pasją sprawia, że nasza biżuteria  emanuje pozytywną energią, jaka towarzyszy nam podczas jej tworzenia.