Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  1. Czy sami tworzycie biżuterię Caldesia? (24.10.2016)

Tak, nasza biżuteria jest biżuterią autorską. Jej projektantką i twórcą jest Beata Janczak.

  1. Jak powstaje biżuteria Caldesia? (24.10.2016)

Biżuteria Caldesia tworzona jest ręcznie w Pracowni w Biedrusku, w okolicach Poznania. Naturalne rośliny zatapiane są w żywicy syntetycznej, a po jej utwardzeniu całość oprawiana jest w srebro próby 925. Więcej o powstawaniu naszej biżuterii znajdziecie w zakładce: http://www.caldesia.pl/jak-powstaje-nasza-bizuteria/

  1. Jak dbać o biżuterię z żywicy? (24.10.2016)

Biżuteria zmienia się w trakcie użytkowania i jest to proces naturalny. Aby jak najdłużej zatrzymać jej blask należy dbać o nią podczas noszenia i przechowywać w odpowiedni sposób. Biżuteria z żywicy jest trwała i nie tłucze się, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. O szczegółach dowiecie się w zakładce: http://www.caldesia.pl/przechowywnie-bizuterii-z-zywicy/

  1. Z jakich materiałów powstaje biżuteria Caldesia? (24.10.2016)

Nasza biżuteria powstaje z najwyższej jakości żywicy syntetycznej, naturalnych roślin oraz najwyższej jakości srebra próby 925. Rzadziej w naszej biżuterii pojawiają się muszelki, kamyczki, piórka, perły, kamienie szlachetne lub inne materiały na specjalne życzenie klienta.

  1. Co to jest żywica syntetyczna? (24.10.2016)

Z encyklopedii PWN: „Żywice syntetyczne – produkty polimeryczne o niezbyt dużym ciężarze cząsteczkowym (względna masa cząsteczkowa ok. 400–ok. 4000);

ż.s. nieusieciowane są topliwe i rozpuszczalne; stosuje się je na ogół razem ze środkiem sieciującym (utwardzaczem), który przekształca je w usieciowany przestrzennie (utwardzony) materiał polimeryczny — po usieciowaniu są nietopliwe i nierozpuszczalne; używane do wyrobu tworzyw sztucznych, klejów, apretur włók., farb i lakierów. Ż.s. stosuje się też w postaci kompozytów wzmocnionych włóknami (zwłaszcza szklanymi) lub z dodatkiem reaktywnych nanocząstek (nanokompozyty).

  1. Czy żywica się tłucze? (24.10.2016)

Małe elementy z żywicy syntetycznej, jakie stosujemy w naszej biżuterii nie tłuką się po upadku na twarde podłoże.  Przy większych elementach, takich jak nasze kule Home decor, przy upadku na twarde podłoże istnieje ryzyko powstania odprysków i powierzchniowych pęknięć. Jest to proces nieodwracalny. Tak uszkodzonego elementu nie da się już przywrócić do stanu pierwotnego.

  1. Czy żywica jest podatna na zarysowania? (24.10.2016)

Żywica syntetyczna, jaką my stosujemy, ma podobną odporność na zarysowania jak bursztyn czy szkło. Aby zminimalizować ryzyko powstania rys należy zadbać, aby noszona biżuteria nie ocierała się o twarde elementy garderoby, np., suwaki. Niedopuszczalne jest czasowe przetrzymywanie jej luzem w kieszeni lub torebce. Jeśli już na powierzchni żywicy powstaną rysy, radzimy przysłać cały element do profesjonalnej regeneracji  w naszej pracowni.

  1. Czy żywica zżółknie? (24.10.2016)

Istnieje wiele gatunków żywic. Mają one różne zastosowanie i różne właściwości. Żywica, której my używamy, zgodnie z informacją od Producenta, jest odporna na promieniowanie UV i nie zżółknie pod wpływem światła. Nasze dotychczasowe (trzyletnie) doświadczenie pracy z tą żywicą potwierdza te informacje.

  1. Czy zatopione rośliny zachowają swoje barwy? (24.10.2016)

Rośliny w naszej biżuterii powinny zachować swoje barwy przez bardzo długi czas. Nasze pierwsze prace powstały trzy lata temu i na tej podstawie możemy powiedzieć, że blisko 100% z nich zachowało swój pierwotny wygląd jeśli chodzi o przejrzystość żywicy i barwy zatopionych w niej roślin. Pojawiło się kilka egzemplarzy łopianów i ostróżeczek, które nieznacznie wyblakły po dwóch latach. Były to pierwsze nasze prace i utrata barw wynikała z nieudoskonalonego jeszcze wtedy procesu produkcji. Odkryliśmy błąd i wyeliminowaliśmy go. Technologia produkcji, jaką obecnie stosujemy, zapewnia zachowanie naturalnych barw roślin na długie lata. Na jak długo? Okaże się w przyszłości.

  1. Czy dajemy gwarancję na biżuterię? (24.10.2016)

Tak, dajemy 2-letnią gwarancję na naszą biżuterię.

  1. Gdzie poza stronami internetowymi można zakupić biżuterię Caldesia? (24.10.2016)

Naszą biżuterię można zakupić również na Targach Biżuterii oraz w pracowni w Bolechowie (okolice Poznania), przy ul. Krętej 30. Kalendarz imprez z naszym udziałem jest tutaj: toiska-caldesia-2/