Tym artykułem chciałabym zapoczątkować cykl o ogrodzie. Ale zanim on powstał, na działce dużo się działo. Zatem, od początku:
Gdzie jest położona działka i co było tu wcześniej ?
Działka położona jest w Bolechowie, pośród malowniczych pól, w bliskim sąsiedztwie Puszczy Zielonka oraz niedalekiej odległości od Jezior Bolechowskiego i Trzaskowskiego oraz Warty. Bolechowo to wieś zlokalizowana w okolicy Poznania od strony północnej. Dla mnie jest to idealne miejsce do życia i rozwoju. Piękna przyroda, spokój, a jednocześnie bliskość dużego miasta, będącego źródłem kultury i cywilizacji to jest to, o czym marzyłam.
Zakupiona przez nas działka w 2016 roku była nieuprawianym polem, czyli ugorem. Było ono w dość zaawansowanym stadium sukcesji, o czym świadczyła bogata w gatunki roślinność z bylinami i brzozą brodawkowatą (Betula pendula). Z wykształcenia i zamiłowania jestem przyrodnikiem, zatem niedługo po zakupie wykonałam inwentaryzację przyrodniczą działki. Następnie działka została skoszona z pominięciem kilku brzózek.
Wyniki inwentaryzacji
Inwentaryzację przeprowadziłam 31 sierpnia 2016 roku. Objęłam nią całą powierzchnię działki (1449 m2) oraz pas około 3 m przylegający do drogi od strony wschodniej, gdzie miał powstać dom. Jako metodę przyjęłam zdjęcie fitosocjologiczne w 5-stopniowej skali Braun-Blanqueta uwzględniające wszystkie gatunki, wraz z ich ilościowością oraz towarzyskością.
W wyniku inwentaryzacji stwierdziłam występowanie na działce 41 taksonów roślin naczyniowych, w tym 35 w randze gatunku, a 6 w randze rodzaju. Warstwę krzewów reprezentowała brzoza brodawkowata (Betula pendula) w liczbie 15 egzemplarzów o wysokości 1,5 -2 m. Były one równomiernie rozrzucone w części wschodniej i południowej. Brzozie towarzyszyła sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) w liczbie 2 egzemplarzy oraz jeden egzemplarz wierzby (Salix sp.).
Warstwę zielną zdominowały dwa gatunki: ostrożeń polny (Cirsium arvense) oraz perz pospolity (Agropyron repens). Były one rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni w najwyższym stopniu ilościowości (5). W dużej ilościowości (3) towarzyszył im goryczel jastrzębcowaty (Picris hieracioides). Od strony północno-zachodniej znajdował się duży płat trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos), natomiast na całej powierzchni równomiernie rozrzuconych było 9 dużych kęp nawłoci kanadyjskiej (Solidago canadensis). Od strony wschodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, wykształcił się niewielki, ale wyróżniający się w terenie płat podbiału pospolitego (Tussilago farfara) z towarzyszącą mu w śladowej ilości krwawnicą pospolitą (Lythrum salicaria).
Wśród wyżej wymienionych gatunków, które swoją ilościowością tworzyły strukturę i fizjonomię roślinności działki, zaobserwowałam wiele innych o małej lub śladowej ilościowości. Były to min: krwawnik pospolity (Achillea millefolium), niezapominajka polna (Myosotis arvense), poziomka pospolita (Fragaria vesca), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), bylica pospolita (Artemisia vulgaris), pyleniec pospolity (Berteroa incana), rogownica pospolita (Cerastium vulgatum). Warstwa mszysta rozwinięta była w niewielkim stopniu i w mojej ocenie pokrywała max 5% powierzchni działki. W warstwie zielnej zaobserwowałam również dwa gatunki drzewiaste w fazie siewek lub nieco starszych, co wskazywało na postępującą sukcesję opuszczonego pola. Były to: wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) oraz czeremcha amerykańska (Prunus serotina).
Zastany prze ze mnie skład gatunkowy oraz ilościowości poszczególnych gatunków wskazywały na żyzne i zasobne podłoże. Obecność podbiału i krwawnicy przy drodze sugerowało występowanie gliny oraz okresowej podmokłości w tym miejscu. Dokładnie tam, gdzie miał powstać dom. Zwróciło to moją uwagę, jednak wówczas nie zdawałam sobie sprawy, jak duże konsekwencje będzie miało to dla budowy.
Jak zmieniała się działka w kolejnych sezonach
O tym, jak powstaje krok po kroku, kawałek po kawałku Ogród Caldesii będzie w następnych artykułach.
Zapraszam serdecznie do lektury 🙂
Beata Janczak
Biżuteria z żywicy Caldesia sklep