Biżuteria z żywicy. Niezapominajki.

Niezapominajki, niezabudki, żabie oczka…

Biżuteria z niezapominajkami to znak rozpoznawczy Caldesii. Niezapominajki, znane także jako niezabudki lub żabie oczka, zaczęłam zatapiać w pierwszym roku istnienia firmy, a było to ponad 7 lat temu… Kwiaty te od zawsze mnie zachwycały. Są dla mnie magiczne, delikatne i piękne. Moim zamysłem było i jest wyeksponować ich naturalne piękno w krystalicznie przeźroczystej żywicy, wypolerowanej na wysoki połysk. Idealna do tego okazała się prosta i pierwotna forma, jaką jest kula. Zawarty w niej niezapominajkowy makrokosmos można oglądać z każdej strony. Najbardziej efektowne kule są z kilkoma pędami niezapominajek, ułożonych jak w bukiecie i oprawione od góry. Jest to najtrudniejszy projekt w mojej pracy, a ja od paru lat niestrudzenie staram się okiełznać materię, jaką jest żywica z żyjącymi własnym życiem niezapominajkami. Chyba udaje mi się to z zadowalającym efektem… Niezapominajki stały się wizytówką Caldesii, a Wy pokochaliście je nie mniej niż ja ?

Skąd czerpię niezapominajki

Od zawsze starałam się dbać o różnorodność niezapominajek w ofercie. Zbieram je z różnych naturalnych stanowisk, kupuję z różnych kwiaciarni i Centrów Ogrodniczych, a ostatnio zaczęłam je również uprawiać. Większość produktów jest z niezapominajkami leśnymi (Myosotis sylvatica) dzikiego pochodzenia lub w odmianach ogrodowych. Niestety nie wiem jakich, ponieważ sprzedawane są one bez podania nazwy odmiany. Kilka lat temu udało mi się zebrać niezapominajki błotne (Myosotis palustris), z których powstało kilka archiwalnych już projektów. W zeszłym roku wysiałam z nasion niezapominajki leśne w odmianie ‘Blue Lake’, które w tym roku zakwitły. Odmiana ta charakteryzuje się dość dużymi, jasnobłękitnymi kwiatami i obecnością przylegających do łodygi listków pod młodym kwiatostanem. Często łodyga oraz nerw główny liści mają zabarwienie brązowe. Pokrój tej odmiany daje wiele możliwości kreacji, również w płaskiej formie. Stąd nowością tego roku są kompozycje z ‘Blue Lake’ w formach płaskich.

Biżuteria z niezapominajkami. Oferta 2021.

W tym sezonie niezapominajkowa oferta jest jak zawsze różnorodna. Zebrałam niezapominajki leśne z kilku stanowisk spontanicznych i z ogrodu, oraz zakupiłam w kwiaciarni. Króluje kolor niebieski, w mniejszości są kwiaty lilaróż i białe. Kwiaty różnią się między sobą wysyceniem barwy, wielkością, ułożeniem w kwiatostanie. Wisiorki, wisiory, kolczyki, zawieszki, komplety… Większość produktów z niezapominajkami to unikaty, które sprzedaję w egzemplarzach ze zdjęć w zakładce Dostępne od ręki. Wzorów produktów w tym roku jest  mało i są to przede wszystkim filigranowe wisiorki i kolczyki z jednym kwiatuszkiem niezapominajki leśnej. Kule z bukietami są tak unikatowe, że trudno jest wykonać dwie bardzo podobne według wzoru, dlatego wzorów z bukietami w ofercie jest bardzo mało.

Nowością są wspomniane niezapominajki leśne ‘Blue Lake’ uwiecznione w kulach i różnych formach płaskich. Kolczyki, wisiorki, wisiory, zawieszki z tymi kwiatami wykonuję w pojedynczych egzemplarzach, które są gotowe do wysyłki od ręki w zakładce Dostępne od ręki.

Niezapominajkowe plany…

W przyszłym roku chcę mieć więcej niezapominajek w swoim ogrodzie, stąd wysiałam już niezapominajki leśne z nasion zebranych z naturalnych stanowisk, odmianę ‘Blue Lake’ z nasion zebranych od niezapominajek z własnego ogrodu, oraz nową dla mnie odmianę ‘Hevenly Blue’  z zakupionych nasion.

Magia niezapominajek

Na temat niezapominajek powstało wiele legend. Jedna z nich opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne, niebieskie kwiaty dla damy swojego serca. Rosły one nad brzegiem rzeki, a rycerz odziany był w ciężką zbroję. Kiedy się pochylił, by zerwać kwiaty, ciężar zbroi spowodował, że stracił on równowagę i wpadł do wody. Rycerz czując, że porywa go wartki nurt rzeki krzyknął do ukochanej: „Nie zapomnij o mnie !” Tak powstała nazwa ‘niezapominajki”.   

A tak opisała te kwiaty Maria Konopnicka:

Niezapominajki

To są kwiatki z bajki !

Rosną nad potoczkiem,

Patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,

Śmieją się ciuchutko

I szepcą mi skromnie:

„Nie zapomnij o mnie”.

Biżuteria z niezapominajkami na prezent

W biżuterii Caldesia niezapominajki są wyrazem miłości i pamięci. Często kupowane są na prezent dla ukochanej osoby lub jako podziękowanie. Cieszę się, że mam udział w tych ważnych dla Was chwilach…

*** Beata Janczak ***

_____________________________________________________________________________

Zainteresował Cię ten artykuł ? A może zainspirował ?

Chcesz mieć biżuterię z niezapominajkami lub innymi kwiatami i dmuchawcami ? Zapraszam TUTAJ

Zależy Ci na czasie i chcesz kupić produkt ze zdjęcia ? Zapraszam TUTAJ

Chcesz zatopić wyjątkowy przedmiot w żywicy ? Zapraszam do kontaktu TUTAJ

Spotkajmy się też na FB i YT