Biżuteria z żywicy – dmuchawiec

Zatrzymaj to co ulotne w naturze

Dmuchawiec to częsty motyw wykorzystywany w sztuce, również sztuce użytkowej. Rękodzieło artystyczne również czerpie inspiracje z tej magicznej, puchatej kuli. Idealna do ukazania jego naturalnego piękna w niezmienionej formie jest biżuteria z żywicy, w której zatopione są prawdziwe dmuchawce.

Ale czym właściwie jest dmuchawiec ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezbędne jest sięgnięcie do morfologii roślin. Chętnie to uczynię, ponieważ z wykształcenia jestem przyrodnikiem i nieobce są mi tajniki wiedzy botanicznej ? to zwyczajowe określenie owocostanu roślin z rodziny astrowatych (złożonych) Asteraceae (Compositae). Rodzina ta liczy około 25 000 gatunków występujących na różnych siedliskach na całym świecie. We florze Polski występuje ponad 250 gatunków. Najbardziej znane i pospolite to: tokrotka pospolita (Bellis perennis), krwawnik pospolity (Achillea millefolium), łopian (Arctium sp.), mniszek lekarski (Taraxacum officinale). Wiele gatunków to rośliny uprawne i lecznicze np. słonecznik (Helianthus sp.), nagietek (Calendula sp.). Rośliny z rodziny astrowatych posiadają kwiatostan złożony typu koszyczek, który skupia blisko siebie wiele kwiatów.

Cechą charakterystyczną rodziny astrowatych jest to, iż u wielu gatunków kielich w kwiecie jest zredukowany do pojedynczych włosków, które następnie przekształcają się w puch kielichowy, najczęściej w kształcie spadochronu. W związku z tym, że w koszyczku znajduje się wiele kwiatów, następnie nasion, a każde z nich posiada aparat lotny, cały owocostan ma kształt puchatej kuli czyli dmuchawca. Wiatr rozdmuchuje nasiona z takiego dmuchawca i rozsiewa je na duże odległości. W ten sposób pomaga gatunkowi zasiedlać nowe terytoria, a tym samym przetrwać.

Nie wszystkie gatunki posiadają w swoich kwiatach puch kielichowy, dlatego nie wykształcają one dmuchawców. Przykładem jest tokrotka lub łopian.

Kwiaty i dmuchawce w naturze są ulotne i nieuchwytne

W naturze kwiaty i dmuchawce są bardzo nietrwałe. Są to poszczególne stadia rozwoju rośliny, które następując po sobie szybko przemijają. Ostatecznym celem jest zapewnienie gatunkowi ciągłości istnienia poprzez wytworzenie nasion i rozsianie ich.

Zatapianie w żywicy to sposób na zatrzymanie w czasie i przestrzeni tego co w naturze delikatne i nietrwałe. Dostrzeżenie i podniesienie do rangi biżuterii roślin, które w naturze są pospolite, a przy tym piękne, to forma ich nobilitacji.

Kwiaty, dmuchawce, liście, nasiona są piękne, a jednocześnie tak delikatne i ulotne. Odwieczny rytm natury odradzania się i obumierania jest fascynujący. Dla mnie najbardziej magiczne jest to, że mogę uwiecznić tą najpiękniejszą i najbardziej ulotną cząstkę przyrody i nadać jej postać biżuterii. W większości projektów moim zamiarem jest po prostu wyeksponować ich naturalne piękno. Zatrzymać w czasie i przestrzeni to, co w naturze ulotne i nieuchwytne… Kula. Najbardziej pierwotna, minimalistyczna forma, jest najlepszym sposobem na ukazanie kulistości dmuchawca i przedstawienie kwiatu w trój wymiarze 🙂

Oferta biżuterii z dmuchawcami – różnorodna tak jak różne są dmuchawce

Wisiorki, wisiory, zawieszki, kolczyki z dmuchawcami różnych gatunków są połączeniem spektakularnego piękna przyrody w subtelnie prostej formie. Zebrałam je wiosną i latem poprzedniego roku, a one nadal wyglądają jak żywe w krystalicznie przeźroczystej żywicy.

  • wisiorek z dmuchawcem goryczela jastrzębcowatego
  • wisior z dmuchawcem mniszka pospolitego
  • komplet z dmuchawcami jastrzębca kosmaczka
  • zawieszka z dmuchawcem brodawnika jesiennego
  • wisior z dmuchawcem podbiału pospolitego
  • kolczyki z dmuchawcami goryczela
  • kolczyki z nasionami dmuchawca

To mała cząstka przyrody, którą udało mi się zatrzymać na dłużej. To biżuteria oryginalna, unikatowa, niebanalna i piękna. To propozycja na każdą porę roku.

Małe kuleczki z kosmaczkami świetnie będą leżeć na odkrytym dekolcie. Różne gatunki dmuchawców w ofercie, zamknięte w różnej wielkości kulach, na różnych wzorach i długościach łańcuszków to duże możliwości indywidualnych stylizacji. To również idealny pomysł na prezent dla siebie lub bliskiej osoby.

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą biżuterii z dmuchawcami ? Jeśli lubicie motywy kwiatowe w biżuterii, znajdziecie je również u nas. Niezapominajki, tokrotki, fiołki, jaskry i wiele innych, wyglądających jak żywe w żywicznych kulach w oprawie ze srebra to nasza specjalność ?

Pozdrawiam, Beata Janczak

Zapraszam na FB po więcej 🙂