Biżuteria z żywicy to sposób na utrwalenie ulotnego piękna delikatnych kwiatów.
Kwiaty w naturze podlegają naturalnym przemianom. Zazwyczaj są piękne i świeże przez krótki czas. Następnie obumierają po to, by mógł powstać owoc i nasiona. Kwiaty zatopione w żywicy i zaczarowane w unikatowe wisiorki, wisiory, zawieszki, kolczyki…zachowują swoje naturalne piękno przez długi czas. Jednak tak jak w naturze, tak i w żywicy podlegają przemianom. Pomimo tego tutaj jest to proces bardzo powolny i rozkłada się na wiele lat. Nie mamy wpływu na procesy zachodzące w roślinach zatopionych w żywicy, za to mamy wpływ na wygląd żywicy i srebra.
Jak dbać o biżuterię z żywicy Caldesia
Biżuteria może zmieniać się w trakcie użytkowania. Aby jak najdłużej zatrzymać jej blask należy dbać o nią podczas noszenia i przechowywać w odpowiedni sposób. Wykorzystywana przeze mnie żywica imituje szkło, lecz jest od niego lżejsza i nie tłucze się, to znaczy nie rozpada się na kawałki po upadku na twarde podłoże. Na powierzchni takiego elementu mogą jednak powstać otarcia i rysy. Można je usunąć poprzez odpowiednią obróbkę i ponowne wypolerowanie. Im mniejszy jest element, tym bardziej odporny jest on na uszkodzenia podczas upadku. Przy większych elementach, takich jak kule Home Decor, przy upadku na twarde podłoże istnieje ryzyko powstania odprysków i powierzchniowych pęknięć. Jest to proces nieodwracalny. Tak uszkodzonego elementu nie da się już przywrócić do stanu pierwotnego. Należy mieć tego świadomość i zachowywać ostrożność w obchodzeniu się z nimi.
wisior z dmuchawcem
wisiorek z dmuchawcem
biżuteria unikatowa
Aby zminimalizować ryzyko powstania otarć i rys należy zadbać, aby noszona biżuteria nie ocierała się o twarde elementy garderoby, np. suwaki. Niedopuszczalne jest czasowe przetrzymywanie jej luzem w kieszeni lub torebce. Jeśli już na powierzchni żywicy powstaną rysy, radzimy przysłać cały element do profesjonalnej regeneracji w naszej pracowni.
kule home decor
pisanka z prawdziwym kwiatem
Jak przechowywać biżuterię z żywicy Caldesia
Pomimo iż producent żywicy wykorzystywanej w biżuterii Caldesia informuje, że jest ona odporna na działanie promieni świetlnych, ja rekomenduję przechowywanie jej z dala od źródła światła, najlepiej w woreczku strunowym, co dodatkowo ochroni ją przed otarciami o inne przedmioty, a brak dostępu powietrza wydłuży świeżość srebru. Niedopuszczalne jest przechowywanie jej w łazience, gdzie panuje zwiększona wilgotność i zawarta w nim mieszanina różnych związków chemicznych pochodzących z kosmetyków, detergentów, perfum. Związki te mogą wejść w reakcje ze srebrem i przyczynić się do powstania zmian na jego powierzchni. Po pewnym czasie, nawet najlepiej przechowywane i noszone srebro, ciemnieje. Można je odświeżyć domowymi sposobami lub przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia srebra. Spośród wielu domowych sposobów rekomenduję bardzo prosty sposób na odświeżenie srebra z użyciem soli i aluminiowej folii kuchennej. Miękką, wilgotną ściereczkę należy namaczać w soli kuchennej i pocierać nią srebro położone na folii aluminiowej. Na koniec należy opłukać srebro pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha.
Aby nie narażać biżuterii na uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne, należy ściągać ją przed podjęciem prac domowych, przed kąpielą, przed snem. Należy unikać również bezpośredniego kontaktu kosmetyków i perfum z biżuterią.
Stosowanie się do wyżej przedstawionych zaleceń sprawi, że nasza biżuteria długo będzie zachwycała swoim pięknem ?