Jak powstaje biżuteria z żywicy Caldesia

Biżuteria z żywicy Caldesia to połączenie najwyższej jakości żywicy jubilerskiej i srebra próby 925. W żywicy zatopione są naturalne rośliny, rzadziej muszelki, kamyczki, piórka… lub inne przedmioty pamiątkowe zatopione na specjalne zamówienie. Każdy produkt, który Wam oferujemy, przeszedł długą drogę, której początkiem jest wizja w mojej głowie. To tu powstają pomysły inspirowane przede wszystkim pięknem przyrody. Największy potencjał dla mojej biżuterii widzę w naturalnym pięknie roślin. Moim celem jest wyeksponować je i nadać artystyczną oprawę. Jako przyrodnik dysponuję zgłębioną wiedzą na temat roślin, jako twórca i rzemieślnik potrafię zaczarować je w unikatowe przedmioty z duszą.

Etap 1. Wizja i projekt.

Czasami jest on nanoszony na kartkę, częściej jednak pozostaje naszkicowany jedynie w mojej głowie. Potem moje ręce nadają mu zmaterializowany kształt.

Etap 2. Zebranie roślin.

Tutaj przydaje się umiejętność rozpoznawania gatunków, miejsc ich występowania oraz fenologii ich rozwoju. Większość roślin obecnych w biżuterii Caldesia to rośliny dziko występujące w naturze. Wiele z nich znajduję w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni, po niektóre wybieram się na dłuższy spacer lub jadę na wyprawę w odległe miejsce, niektóre czerpię z ogrodu, a inne kupuję w kwiaciarni.

Etap 3. Przygotowanie roślin do zatopienia w żywicy lub do przechowywania.

Każdy gatunek wymaga innego traktowania, odmiennych warunków oraz różnego czasu. Od tego etapu zależy trwałość barw roślin po zatopieniu w żywicy. Dzięki botanicznej wiedzy oraz doświadczeniu nabytym w pracy, potrafię uwiecznić naturalne piękno roślin, które wyglądają w biżuterii jak żywe.

Etap 4. Zatopienie roślin w żywicy.

Ten etap poza odpowiednim rodzajem żywicy wymaga umiejętności manualnych, determinacji i cierpliwości. Wypracowałam je samodzielnie i opanowałam technologię zatapiania. Efektem są rośliny w perfekcyjny sposób umieszczone w krystalicznie przeźroczystej żywicy z zachowaniem ich naturalnych barw i przestrzennego kształtu. Szczegóły tego etapu są moją pilnie strzeżoną tajemnicą produkcji.

Etap 5. Leżakowanie.

Po zatopieniu roślin żywica wymaga odpowiedniego czasu leżakowania po to aby uzyskać odpowiednie dla siebie właściwości. Czas leżakowania różni się dla poszczególnych rodzajów żywic i wynosi od 2 godzin do 72 godzin, a nawet 3 miesięcy.

Etap 6. Obróbka.

Żywica po utwardzeniu wymaga obróbki, by nadać jej odpowiedni kształt i połysk. Każdy element podlega indywidualnej obróbce ręcznej. Efektem są żywiczne kule lub formy innego kształtu trwale wypolerowane na wysoki połysk, które w efektowny sposób odbijają światło. Szczegóły tego procesu są moją tajemnicą produkcji.

Etap 7. Oprawa w srebro.

Jest to ostatni etap produkcji naszej biżuterii. Każdy element otrzymuje oprawę z najwyższej jakości srebra próby 925 i zamienia się w unikatową biżuterię.

Tak powstają zawieszki, wisiorki, wisiory, naszyjniki, kolczyki, spinki do mankietów, broszki. Każdy z tych przedmiotów posiada swoją długą historię i jest unikatem, ponieważ w przyrodzie nie ma dwóch takich samych kwiatów, muszelek czy kamyczków. Ręczne wykonanie z najwyższą starannością, pieczołowitością i pasją sprawia, że biżuteria Caldesia  emanuje pozytywną energią, jaka towarzyszy mi podczas jej tworzenia.

Beata Janczak

__________________________________________________________________

Zainteresował Cię ten artykuł ? A może zainspirował ?

Chcesz mieć biżuterię Caldesia ? Możesz ją kupić TUTAJ

Chcesz, abym zatopiła dla Ciebie wyjątkowy przedmiot w żywicy ? Zapraszam do kontaktu TUTAJ

Spotkajmy się też na FB i YT.